Ve škole nás všechny učili, že rok se skládá ze 4 ročních období, ale čínská medicína nám v tom udělala trošku změnu a počítá ještě s jedním obdobím, které všichni dobře známe a to je Babí léto. Časově to zapadá do období zhruba poloviny srpna do podzimní rovnodennosti. V tomto čase přichází chladnější rána s ranní rosou a všudypřítomnými pavučinami. Příroda je nádherně vybarvená dozlatova, dozrává spousta druhů ovoce a zeleniny, země se začíná připravovat na energii podzimu. Máme tu babí léto, jehož symbolem by mohla být dýně Hokkaidó – kulatá, jako energie pozdního léta, oranžovožlutá, sladká a harmonizující a pro naše zdraví v tomto období velmi prospěšná.
Podle staré čínské tradice vládne tomuto období element země, který se projevuje ve středu všeho živého a všech věcí. Transformuje, sjednocuje a spojuje vše, co je v nerovnováze. Je to vyrovnávací element přírody, který pomáhá jednotlivým ročním obdobím překlenout se v následující. Především však v období sklizně nastává moment, kdy se v rámci celoroční energie přeměňuje jang v jin. V důsledku této proměny vzniká vlhkost. Proto je dobré dbát na teplejší oblékání, abychom předešli proniknutí chladu a vlhkosti do organismu.
Ve výše uvedeném schématu, zobrazujícím teorii pěti prvků, můžeme najít vztahy mezi jednotlivými elementy a některé další souvislosti. Jak jsem již zmínila, pozdní léto je spojeno s elementem Země. Z pěti směrů zemi přináleží střed, v podnebí transformací její čchi vzniká vlhkost. Vlastností země je, že plodí a pěstuje, její funkcí je rozhojňovat a zmnožovat. Tělesná forma země je oblá a přirozeností zapařování se. Ve fázi cyklu proměn představuje změnu, dospění. V lidském těle je element země zastoupen zejména orgány slezinou a žaludkem s úlohou transformační, přepravovací a vyživovací. S výživou úzce souvisí kvalita svalové tkáně, proto svaly odráží kondici sleziny stejně jako rty, jimiž čchi sleziny prochází. Z pěti chutí je to chuť mírně sladká, jako většina ovoce, zeleniny a obilnin, které v tuto dobu dozrávají. Z pěti emocí je pro zemi typické přemítání.
- Směřování energie:
- dokola do všech směrů, ale po kružnici, podobně jako kulaté plody tykve, melounu, kapusty, zelí a dalších plodů dozrávajících v této době
- Orgán:
- slezina, žaludek
- Čas:
- babí léto připadá měsíci září a je přechodem mezi létem a podzimem
- Chuť:
- sladká, harmonizuje, zpomaluje trávení, tiší bolesti, vyživuje prázdnotu
- Barva:
- oranžová – sytě žlutá
O slezině, její podpoře a výživě v období babího léta
„Hlavním úkolem sleziny, je spolu se svým párovým orgánem žaludkem, řídit trávicí proces. Slezina pomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňovat na jemnou esenci, kterou v sobě absorbuje a dále distribuje do celého těla. Tato esence jednak stále doplňuje krev, proto slezina odpovídá i za tvorbu krve, a jednak představuje zdroj hybné životní síly; z toho důvodu se o slezině říká, že u člověka představuje jeho ‚postnatální základ‘, a také že je „zdrojem vytváření a přeměňování čchi a krve“1)
K dalším funkcím sleziny patří zvlhčování. Osvěžující jin ze stravy dodává elasticitu svalům a tkáním, stejně tak schopnost se uvolnit a regenerovat. Nyní je nejvhodnější doba k posílení a podpoře tohoto meridiánu. Do jídelníčku zahrnujeme zejména potraviny zemitého charakteru – jemné, sladké, výživné a syté.
Sladká chuť posiluje čchi. Toto tvrzení se však týká pouze sladkých neutrálních a sladkých zahřívajících druhů zeleniny, všech druhů obilovin, masa, ryb, vajec, luštěnin, tuků, ořechů a semínek – jinými slovy se vztahuje na vše výživné, co vykazuje jemnou chuť. Všechny tyto potraviny (přestože některé se vztahují i k jiným orgánům) posilují čchi sleziny.
Sladké zvlhčuje. Toto tvrzení se týká obilí, kořenové zeleniny, ovoce, sušeného ovoce, ovocných šťáv a sladidel, jako je např. třtinový cukr, med, třtinová melasa, javorový sirup, obilný slad apod. Tyto potraviny, konzumujeme-li je v rozumném množství, tvoří šťávy, uklidňují nervovou soustavu, jsou uvolňující a zkvalitňují spánek. Bohužel stejný účinek nemá rafinovaný cukr. Jeho metabolismus čchi sleziny dusí a odvádí z těla vitaminy a minerály. Následně přispívá k hromadění nadměrné vlhkosti a hlenu. Ze stejných důvodů bychom měli v tomto období vynechat i potraviny, které vlhko produkují, jako jsou mléčné výrobky, smažená a tučná jídla.
Slezina má ráda teplo. Proto je vhodné jíst i pít teplé nápoje. Krátká tepelná úprava potravin zlepšuje jejich stravitelnost. Vhodné jsou ranní obilné kaše (např. viz recept) a polévky ze sladkých a kořenových zelenin.
Do jídelníčku můžeme zařadit hořkou chuť, která pomáhá vysušovat vlhkost (například přidat do polévky lístky pampelišky).
I během pozdního léta mohou nastat velmi teplé dny, mějme však na paměti, že konzumace studených nápojů a potravin nebo nápojů s ledem, není pro slezinu dobré. Pro zchlazení horka si můžeme uvařit zelený čaj, dát si meloun nebo okurku, ale ne z chladničky.
Potraviny elementu země
Jezte zralé sladké ovoce – jablka, hrušky, švestky
Jezte zeleninu – dýně je hlavní potravinou tohoto období, také pastiňák, bílá ředkev, kořenová zelenina, červená řepa, kedlubny, sladké i klasické brambory, květák, křen, houby, cibule, česnek, zelí – to vše lehce dusíme, vaříme nebo kvasíme
Z obilovin jsou nejlepší jáhly, pohanka a rýže
Z luštěnin – fazole adzuki (ale i jiné), cizrna
Z koření – už můžeme pomalu začít zařazovat ty hřejivé jako zázvor, skořice, badyán, hřebíček, kardamon – na odvedení vlhkosti, ale můžeme taky mátu, kmín, fenykl a šalvěj pro podporu trávení
V tomto období upouštíme od pití ovocných a zeleninových šťáv. Ideální jsou čaje a vlažná nebo teplá voda, bezinková šťáva
A snažte se trochu více odpočívat a tolik se nestresovat 🙂
Klára
/Zdroj: Pragon, Akademie léčivé výživy, Výživou ke změně/
Napsat komentář