ZIMA je z pohledu čínské medicíny koncem životního cyklu, obdobím uzavírání roku a života. Energie se stahuje dolů k zemi, dny jsou krátké a noci dlouhé. Patří k ní černá barva, z orgánů je to období ledvin a močového měchýře a hlavním elementem je VODA.
Tak jako příroda spí zimním spánkem, tak i my lidé bychom se tomuto rytmu měli přizpůsobit. Když totiž nebudeme dostatečně odpočívat, dožene nás tento nedostatek začátkem jara jako tzv.“jarní únava“. V zimních měsících bychom se měli více zaměřit sami na sebe, snížit svoji aktivitu a odpočívat. Udělat si čas na rekapitulaci roku minulého, pochválit se za to, co se nám podařilo, co jsme zvládli, v čem jsme se zlepšili, co jsme zažili, co nás bavilo i nebavilo, co jsme si uvědomili nebo co ještě máme před sebou. Zkrátka si stanovit své priority a (od)pustit vše, co nás tíží, uzavřít nepovedené projekty a být vděční za nabyté zkušenosti. Měli bychom chránit ledviny a močový měchýř (orgány elementu vody) teplým oblečením a stravou bohatou na bílkoviny.
Proto v tomto období vybíráme převážně potraviny teplé povahy a doplňujeme zahřívajícím kořením (jako je např. zázvor, kurkuma nebo skořice)
Ve výše uvedeném schématu, zobrazujícím teorii Pěti elementů, můžeme najít vztahy mezi jednotlivými elementy a některé další souvislosti.
- Zima je spjata s elementem VODY.
- Ze světových stran jí přináleží sever.
- Transformací její čchi v podnebí vzniká chlad.
- Vlastností vody je vlhkost a prosakování směrem dolů.
- Její přirozenost studená.
- Z pěti chutí přináleží vodě chuť slaná.
- Náleží k ní černá barva
- Patří k ní emoce strachu, obav a úzkosti
- Směřování energie:
- do hloubky, zpevňuje kosti, změkčuje zatvrdliny
- Orgán:
- ledviny, močový měchýř
- Čas:
- od 21. prosince do 20. března
- Chuť:
- slaná
- Barva:
- černá
Podle tradiční čínské medicíny představují LEDVINY nejdůležitější orgán těla. Říká se o nich, že jsou kořeny našeho stromu života, a připodobňují se ke svíčce (každý přichází na svět s jinak „tlustou a hořící“ svíčkou). Ledviny jsou naší ESENCÍ, kterou dostáváme v době početí od obou svých rodičů, a tento stav je neměnný. Ledviny představují skladiště naší životní a sexuální energie.
Tato energie ovlivňuje růst i vývoj organismu, jeho zdravotní stav i délku života. K dalším funkcím ledvin patří transformace, vylučování i zadržování tekutin.
Zimní období představuje skvělý čas k tomu, abychom pomocí stravy doplnili čchi, jang a krev.
Problémy s ledvinami a močovým měchýřem se projevují i na našem vzhledu jako váčky pod očima, tmavými kruhy, červenými flíčky nebo vyrážkou na čele na hranici vlasů nebo na spodní části brady směrem ke krku. Vlasy jsou nelesklé a lámavé. Člověk s oslabenými ledvinami je bez nálady, má slabou vůli, má strach ze selhání a nechuť cokoliv řešit.
Z hlediska psychosomatického je močový měchýř zobrazením toho, jak vědomě vypouštíme svá přežitá témata, jak umíme nechat věci plynout a nezadržovat a jak se umíme vyrovnávat s tlakem na nás vytvářeným okolím či sami sebou.
Co se týče úpravy pokrmů, obecně platí, že potraviny déle vaříme. Vhodné jsou zejména dlouhé vývary z masa a kostí, nebo kořenové zeleniny. Můžeme si více než kdy jindy užít i pečených a v malém množství i smažených jídel, koláčů, buchet, placek, nákypů a kompotů se zahřívajícím kořením. Zkrátka zima je převážně o hustých polévkách, ve kterých nechybí luštěniny a také vyvařené mořské řasy. Nebojte se využít polévek i ke snídani! Nic nenastartuje
Je vhodné zařadit více bílkovin ať již ve formě masa nebo vajec, ryb a luštěnin. Teplé jídlo 2×-3× denně velmi dobře podpoří imunitu a posílí schopnost odolávat chladu.
Slaná je chutí elementu vody
Do jídelníčku zařazujeme v menší míře to, co voní mořem: mořské řasy (wakame, nori, kombu, a to zejména do vývarů a k obilným jídlům – působí příznivě na obnovu kostí a celkově směřují doplňující účinky potravy do ledvin), ryby a plody moře. Slaná chuť změkčuje a uvolňuje blokády. To se ale nebavíme o soli, kterou obsahují méně kvalitní sýry, uzeniny a polotovary – tyto spíše poškozují jin ledvin. Pokrmy tedy dochucujte spíše kvalitní solí, sojovou omáčkou, umeoctem nebo miso pastou.
Doporučené potraviny vhodné v období zimy:
- jehněčí, hovězí, drůbeží a kachní maso, zvěřina
- luštěniny (zejména drobné fazole adzuki, červená čočka)
- pohanka, jáhly
- pikantní koření, anýz, hřebíček, fenykl
- kořenová zelenina – celer, petržel, mrkev, křen, červená řepa, zelí, kapusta, květák, brokolice, pórek
- koření (zázvor, kurkuma, skořice, černý pepř, bobkový list, nové koření, česnek, hřebíče, badyán, římský kmín)
- mořské řasy,
- nakládané zelí, kvašáky a obecně kysaná zelenina (pickles),
- vlašské ořechy, jedlé kaštany, slunečnicová semínka, černý sezam
- sůl, sójová omáčka,
Co naopak omezit nebo zcela vyřadit:
- cukr a sladkosti
- bílá mouka
- polotovary
- dochucovadla
Doporučené recepty:
Tak vám přeju, ať v naší hektické době máte aspoň chvilku čas se zastavit nebo aspoň přibrzdit a udělat si čas sám na sebe a své vlastní rozjímání na nastavení cílů a tužeb do následujícího roku.
Krásnou zimu
Klára
Napsat komentář