Kdysi jsem hledala nějaký dobrý recept s pohankovými nudlemi a tempehem a našla jsem tento skvělý na Veganotic. Tak tady je verze ode mě s menšími obměnami 🙂
Je to poměrně jednoduchý recept, jen se u toho ušpiní trochu víc hrnců. Pozor na množství česneku, pokud patříte mezi tu část populace, která má problém s jeho trávením, zvlášť v syrové formě.
Brokolici je možno napařovat, tak jak je uvedeno v receptu nebo použít techniku blanšírování, abyste z ní získali co nejvíce živin a ona zůstala stále krásně zelená.
Já dávám v receptu přednost tempehu a také vlašským ořechům, které před podáváním krátce orestuju na suché pánvi, aby se hezky rozvoněly.
Netradiční ingredience:
Shoyu omáčka – jedná se o kvalitní sojovou omáčku, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Většina komerčně dostupných omáček je doslazována, obsahuje látky zvýrazňující chuť a zejména škodlivý glutamát sodný, kvasný ocet a barviva. Oproti tomu přírodní omáčky jako Shoyu a Tamari nic takového neobsahují. Shoyu je přírodně fermentovaná sójová omáčka, která se vyrábí tradičním kvašením rozdrcených sójových bobů, pšenice a mořské soli za přítomnosti fermentačních kultur. Má výrazné aroma a lehce nasládlou chuť. V kuchyni se výborně hodí jako univerzální dochucovací prostředek, kdy ji přidáváme do pokrmu na několik posledních minut
Tamari omáčka – vzniká jako vedlejší produkt Misa a bývá bezlepková. Má také výraznější chuť než Shoyu a je tmavší a hustší.
Tempeh – je fermentovaný sójový „sýr“. Je skvělým zdrojem kvalitních a dobře stravitelných bílkovin, což ocení převážně sportovci a vegetariáni.
Miso – je hnědá kvašená pasta, pro jejíž výrobu se používají sójové boby, sůl, fermentační činidlo a často také nějaký druh obiloviny. Existuje mnoho druhu misa. Obecně platí, že čím je miso tmavší, tím déle bylo fermentováno a tím intenzivnější je jeho chuť.
- Shiro miso je světlé, jemné, krémové, nejméně slané, vyrábí se ze sóji a bílé rýže
- Genmai miso se vyrábí ze sóji a rýže natural.
- Mugi miso ze sóji a ječmene – jde o střední druhy misa, slanější a aromatičtější.
- Hatcho miso se fermentuje nejdéle, má velice intenzivní, zemitou a uzenou chuť. Vyrábí se jen ze sóji.
Dobrou chuť
- 300 g soba nudlí (výrobce kingsoba je má opravdu bezlepkové)
- 1 menší až střední brokolice
- 200 g uzeného tempehu nebo 250 g lahůdkového tofu (či tofu s řasou)
- 1 PL shoyu - sójová omáčka
- ořechy (vlašské nebo para)
- černý sezam
- sezamový olej (či olivový)
- Omáčka:
- 2 menší stroužky česneku (dle vlastní chutě, raději míň)
- čerstvého zázvoru - cca 3 cm dlouhý kus
- 1 PL Shoyu
- ½ - 1 PL javorového sirupu
- ½ ČL světlého misa (není nutné)
- 2 PL olivového oleje
- špetka kajenského pepře či čili
- šťáva z poloviny limetky
- 5 ořechů
- Tempeh nakrájíme na malé kousky a opečeme na trošce (sezamového) oleje pěkně dozlatova. Po chvíli přidáme černý sezam a necháme tempeh obalit a sezam lehce opéct.
- Sejmeme z ohně a po chviličce zakápneme troškou (1 PL) sójové omáčky (pokud používáme tofu, stačí ho nakrájet na kostičky a přidat k hotovému jídlu)
- Brokolici dobře omyjeme a poté okrájíme růžičky. Košťál zde nepoužíváme.
- Dáme vařit soba nudle dle návodu (zakápneme vodu trochou oleje, protože mají tendenci se lepit), brokolici dáme do cedníku a necháme ji napařovat nad stejným hrncem, ve kterém vaříme nudle.
- Po uvaření nudle slijeme, můžeme je krátce propláchnout studenou vodou. Vrátíme do hrnce, přidáme brokolici a tempeh/tofu a vše zalijeme asijskou omáčkou s ořechy.
- Dobře promícháme a talíř můžeme doplnit o uvařenou černou čočku Beluga (není nutné)
- Omáčka:
- Zázvor a česnek nastrouháme na jemném struhadle, ořechy nasekáme nožem na tenké plátky, přidáme všechny ostatní ingredience na omáčku a smícháme v misce.
Zdroj: Kuchařka Hanky Zemanové, Veganotic, časopis Dobroty
[…] připravit první oběd, na který se přijíždějící holky moc těšily. Připravovaly jsme soba nudle s tempehem, brokolicí a ořechy a celé jídlo mělo být bezlepkové. Bohužel se nepodařilo koupit bezlepkové těstoviny resp. […]