A po náročném létě a období babího léta (které ještě částečně přetrvává), přichází biologický podzim. O to více je potřeba se o sebe začít starat. Začátek podzimu může pro některé z nás znamenat smutek za odcházejícím létem a zároveň s sebou může přinášet únavu a potřebu zklidnění. Je fajn se sem tam zkusit zpomalit a začít respektovat cyklus přírody – někdy je to v běžném rozběhaném rytmu náročné, ale můžeme to aspoň zkoušet, ne?
„Tři podzimní měsíce se nazývají ‚naplňování a dozrávání‘. Příroda už nebují, ale dozrává a utišuje se, čchi nebes se stává ostřejší a čchi země se projasňuje. V tomto období má člověk chodit spávat časněji, vstávat má zároveň se slepicemi, aby si zabezpečil duševní klid a zmírnil vliv ostrého podzimního vzduchu. Má shromažďovat duševní energii, což je v souladu s charakterem podzimu, a pozornost už nemá obracet na vnější svět, aby si zachoval čistou čchi plic. Tak to odpovídá podzimní atmosféře a takový je způsob shromažďování čchi na podzim. Kdo se mu protiví, poškozuje si plíce. Jelikož si nevytvoří dostatečné zásoby energie, v zimě může trpět na průjmová onemocnění.“
Su-wen, kap. 1, s. 13, překlad Vladimír Ando: Klasická čínská medicína, základní teorie I
JAKÝCH PRINCIPŮ BYSME SE MĚLI NA PODZIM DRŽET?
Období podzimu je nejlepší čas k tomu, abychom některé věci v našem životě nechali jít. Jak u nás, tak i v přírodě vidíme, jak dochází k útlumu energie Qi a je prostor pro sbírání sil do dalších ročních období. Čas se zastavit a vytřídit, co nám už více či méně neslouží, co nás rozčiluje, zlobí, rozesmutňuje nebo působí nerovnováhy všeho druhu. A tím, že to uděláme, získáme více jasnosti, objektivity, porozumění, což jsou důležité součásti pro nastolení rovnováhy a harmonie do další životní etapy. Podzimu vládne element KOV, který představuje v oblasti lidských vlastností bystrý rozum, cit pro spravedlnost a smysl pro podstatné, a jako protipól sem patří emoce smutku a žalu.
A my reagujeme stejně jako příroda, jen na to dost často v tom dennodenním koloběhu zapomínáme (práce, děti, úkoly, domácnost,…). Ale i přesto cítíme, že je tohle vhodná doba se trochu zklidnit, už nemáme takovou potřebu chodit ven a stáváme se klidnějšími. Pokud chceme přečkat zimu ve zdraví, je nutné se těmto principům podřídit – více odpočívat, ve volném čase být v klidu, teple se oblékat, aby tělo nebylo vyčerpané nadbytečnými ztrátami tepla. A spolu s naším tělem by bylo hezké také zklidnit naši mysl, například meditacemi, jogou či jinou aktivitou, u které si odpočinete a zrelaxujete (a ne, není to ležení u TV, ani nákupy a v nákupáku) 🙂 a k tomu všemu patří spíš přirozené formy pohybu: procházky, joga, tajji, plavání.
Jestliže se člověk protiví zákonům přirozenosti koloběhu života, v tomto období si může poškodit plíce. Nadměrnou aktivitou si nevytvoří dostatečnou zásobu na podzim a může pak snadno v zimě onemocnět. Proto nevydávejme víc, než je třeba.
Teorie pěti prvků – KOV
Elementem podzimu je KOV a z orgánů ke kovu přiřazujeme plíce a tlusté střevo. Těm nejvíce škodí sucho způsobené stresem, vzduchem, topením, cigaretami, kávou a černým čajem. Kovu přináleží ostrá chuť. Patří sem většina koření. Ostrá chuť zamezuje množení bakterií, rozptyluje chlad a uvolňuje zablokovanou energii. To je ideální v případě nachlazení. Například pití zázvorového čaje napomáhá k pocení a vypuzení chladu. Ostrému koření se vyhýbáme při vysokém krevním tlaku. Proto je pro regeneraci plic a tlustého střeva potřebné zvlhčování.
Ve výše uvedeném schématu, zobrazujícím teorii vzájemného působení pěti elementů, můžeme najít vztahy mezi jednotlivými elementy a některé další souvislosti.
- Podzim je spjat s elementem kovu.
- Z pěti směrů mu přináleží západ.
- Transformací jeho čchi v podnebí vzniká sucho.
- Tělesná forma kovu je hranatá.
- Ve fázi cyklu proměn představuje dozrání.
- V lidském těle dle teorie tradiční čínské medicíny odpovídají elementu kovu plíce a tlusté střevo, oba s úlohami rozptylování a filtrování. Plíce řídí dýchání, hlas, pohyb čchi a pohyb a přeměnu tekutin celého těla. Spolu se srdcem řídí krevní oběh. Nos je orgánem, který spojuje plíce s okolním prostředím. Jeho úkolem je nejen vdechovat čistou čchi z prostředí, ale i vydechovat kalnou čchi z těla. Když jsou plíce v harmonii, potom nos dokáže dobře rozeznávat pachy a vůně.
- Z pěti chutí přináleží kovu chuť ostrá.
- Z pěti emocí smutek a žal.
- Směřování energie: plíce rozptylují energii po celém těle, ale tlusté střevo dolů a ven
- Orgán: plíce, tlusté střevo
- Čas: od 22. září
- Chuť: ostrá , pikantní, je rozptylující, expanzivní a pomáhá přirozené funkci plic rozptylovat energii po těle, podporuje trávení a rozptyluje hleny
- Barva: bílá, stříbrná
PODZIMNI EMOCE A NEMOCE
Příznaky nerovnováhy plic na úrovni psychické jsou smutek, noční úzkosti provázející pocity nedostatku dechu, neschopnost vypustit emoce, apatie, melancholie, pesimismus. Na úrovni fyzické to jsou pak dýchací obtíže, astma, suchý dráždivý kašel, vlhký kašel, lupénka, suchá kůže, zahlenění, problémy s vyprazdňováním, akné, ekzémy.
Podzimní splín
Jednou z příčin podzimního splínu je celková únava. Často se vyčerpaní cítíme už při ranním vstávání. Chybí nám dostatek energie čchi, která by měla proudit v našem těle. V těchto případech trpíme únavou, zimomřivostí a celkovou nechutí k čemukoli. Velmi důležité je, abychom neprochladli a neztráceli tak ještě více energie. K její obnově napomáhá popíjení horké vody a na našem jídelníčku by měly být jenom teplé potraviny. Vše syrové a studené organismu škodí. Na rozhýbání této energie a podpoření krevního oběhu jsou velmi dobré horké koupele nohou.
Příčinou splínu může být i nadměrná vlhkost v těle. To se pak člověk cítí unavený a takový těžký. Lidé pak často začínají i tloustnout. A tato těžkost se často promítá i do naší mysli. Měli bychom se vyhýbat většímu množství sladkého, jelikož sladká chuť obecně zvlhčuje. Vypustit bychom měli i mléčné výrobky, bílou mouku a syrové a chladné potraviny. I v tomto případě pomůže popíjení horké vody, třeba se zázvorem. Ten navíc vysušuje a zahřívá.
Je-li vlhkosti příliš, energie ubývá a začíná stagnovat, vytváří se horko. To se projevuje nejenom depresí, ale také popudlivostí a vztekem. V takovém případě je třeba energii uvolnit, aby mohla volně proudit. Toho docílíme kyselou chutí (pickles, kysané zelí) – ale v malé míře. Dobrým lékem je také vařená rýže spolu s dalšími obilovinami.
CO TEDA IDEÁLNĚ JÍST?
Stravování dle ročních období je v čínské medicíně velmi důležitým předpokladem pro udržení zdraví a životní energie. Možná se sami budete divit jak logicky to všechno zní a jak je to propojeno se sezonnností jídel na našich českých stolech.
Jídelníček by měl obsahovat lehce pálivou chuť a mírně kyselé potraviny. Tyto potraviny napomáhají stahování povrchu těla a uzavírání pórů, abychom v průběhu zimy neztráceli teplo a příliš intenzivně se nepotili. Je důležité začít omezovat syrové potraviny, zejména pokud se již výrazně ochladilo. Není dobré jíst velké množství syrové zeleniny a ovoce. Preferujte potraviny lehce orestované, podušené, blanšírované či sušené.
Podzim je obdobím sucha. Proto je nutné pro regeneraci plic a tlustého střeva předcházet jejich vysušování. Vhodná je tedy především zvlhčující a vyživující strava a energeticky bohatší potraviny. Vhodným prostředkem je celozrnná rýže a všechny jemné bílé druhy zeleniny. Tyto potraviny posilují plíce a zvyšují imunitu. Nejlépe se vyhnete nachlazení pravidelnou konzumací polévek – silných masových a zeleninových vývarů s pórkem, cibulí a kořením. Ideální je připravovat pokrmy dlouhým vařením a volit nasládlá či sladkokyselá jídla. Ta pomáhají zadržovat a schraňovat důležité tekutiny. Pokud nejsme zahlenění, můžeme se před vysušením plic chránit potravinami jako jsou houby, ořechy, semena, vejce a med. Potravinami číslo jedna jsou fazole, které jsou nejúčinnějším bojovníkem s vlhkostí, působí na pročištění horka, uvolňují energii čchi. Jednou z variant je mungo, které můžeme konzumovat jako polévku či jen čistý vývar z této blahodárně působící luštěniny.
Doporučené potraviny, které posílí náš organizmus a pomohou nám se připravit na zimu:
Kroupy, jáhly, rýže, pohanka, oves, luštěniny, kysané zelí, nakládaná zelenina, šípky, pórek, květák, kapusta, různé druhy dýní, bílá ředkev, ředkvičky, cibule, křen, pažitka, česnek, hrušky, jablka, hroznové víno (dobré také na pročištění střev – zejména červené hrozny), husa, krůta, králík.
Malé množství koření jako je cayenský pepř, chilli, kari, zázvor, pepř, nové koření, anýz, bazalka, saturejka, estragon, majoránka, oregano, tymián, rozmarýn, máta, šalvěj, kardamom, muškátový oříšek, koriandr, kmín, bobkový list, hřebíček, hořčice, lékořice, kopr.
Nedoporučené jsou citrusové plody a mléko, které organismus ochlazují a zahleňují.
Přeji krásné podzimní dny 🙂
Zdroj: Pragon, Vitalvibe, Freshbedynky
Napsat komentář