Nevím jak vy, ale já se na léto vždycky těším. Všechno je takové najednou živé, čerstvé, dozrávají nám všechny plody, nemusíme na sebe balit vrstvy oblečení a zkrátka je to taková pohoda. Ti, kteří mají zahrádky vědí, že co s jarem zasadí, v létě nebo na konci léta sklízejí.
Dle tradiční čínské medicíny je léto spjato se srdcem, tenkým střevem, červenou barvou, elementem ohně, hořkou chutí a emocí je pak radost a zvukem smích. Z toho plynou další souvislosti např. srdce řídí krev a cévy a umožňuje krvi správně cirkulovat. Čchi srdce (neboli energie srdce) je hybnou silou krevního oběhu. Srdce ovlivňuje funkci jazyka, zejména jeho schopnost dobře rozeznávat chutě a artikulovat. Párovým orgánem srdce je tenké střevo (jang). Tyto orgány jsou propojeny jak fyziologicky, tak patologicky. Tenké střevo odvádí močí ze srdce horkost. Pokud tedy trpíte na záněty močového měchýře, může být důvod ten, že je v srdci příliš horka. Dle orgánových hodin je meridián srdce a tenkého střeva na vrcholu mezi 11-15hod. Tekutinou srdce je pot.
Měli bychom tedy přizpůsobit i stravu, abychom si udrželi pevné zdraví i na podzim a v zimě. Protože už letní stravování nás předurčuje k tomu, jestli budeme nebo nebudeme na podzim trpět rýmičkami a chřipkami.
SRDCE JE SÍDLEM DUCHA SHEN
Srdce bývá také nazýváno vládcem všem orgánů. Podle čínské medicíny má 2 hlavní funkce:
- řídí krev a cévy- hmotná podstata
- je sídlem psychiky a vědomí člověka – nehmotná podstata
V létě je čchi srdce nejsilnější a nejaktivnější a může mít tendenci k přehřívání. Proto bychom měli dbát na pitný režim a pravidelně doplňovat tekutiny.
JAK JÍST BĚHEM LÉTA ?
Vyhýbáme se potravinám, které zahřívají (např. skopové, jehněčí a grilované maso, hořké likéry, koňak a svařené víno) a dáváme přednost potravinám, které vyživují tekutiny a jin srdce.
Doporučené potraviny:
- ovoce
- zelenina
- mořské plody
- mořské řasy (ochlazují)
- kaše z celozrnných obilovin (rýže, špaldy) spolu se zeleninou nebo ovocem připravovaným na páře či syrovým (na syrovou zeleninu v létě POZOR – bývá těžká pro naše zažívání)
Lidé s tendencí k zimomřivosti se studenými končetinami a bledou pletí by měli využívat tepla pro zahřátí a se syrovou a studenou stravou, zmrzlinou a studenými nápoji to moc nepřehánět. Výjimku je možno udělat za opravdu horkého počasí, lépe po teplém jídle a v dopoledních hodinách – ne večer a na noc.
Lidé s tendencí k přehřívání, osoby s konstitučním typem ohně, by se měli v období veder vyhýbat všem tučným, sladkým a slaným jídlům, které zatěžují trávení.
Abychom nepodporovali vznik vnitřní horkosti, nejíme během léta mnoho masa, uzenin, vajec či sladkostí, nepijeme tvrdý alkohol a raději nepoužíváme dlouhodobě zahřívající koření (zázvor, skořice, kari, hřebíček…). Omezit je vhodné i vysušující potraviny (černý čaj, káva). Ani v létě ale nezapomínáme, že chlazené až ledové nápoje, nebo kombinace sladké+tučné+studené/mražené, zraňují slezinu a žaludek, které při oslabení řádně nevytvářejí postnatální základ (tvorba a přeměna čchi a krve), což v důsledku dále oslabuje ledviny. Tudíž se v těle vytváří hlen, který má tělo tendenci v průběhu podzimu z těla vyloučit – a to prostřednictvím rýmy a kašle 🙂
JAKÉ TEPELNÉ ÚPRAVY V PRŮBĚHU LÉTA?
- upravujeme krátce
- vyhýbáme se grilování (ano, v období letních grilovaček :)), smažení, pečení a dlouhému vaření
- vhodné je spařování, blanšírování (vaření ve vodě, bez poklesu počátečního varu, v hrnci bez pokličky po dobu půl minuty až 3 min podle tvrdosti zeleniny, poté zeleninu vyjmeme a vložíme do studené vody, abychom zastavili var), napařování, dušení, mléčné kvašení zejména zeleniny
MENU PRO LETNÍ DNY
- polévka z malých fazolek mungo
- saláty blanšírované nebo syrové zeleniny s malým množstvím šťávy z čerstvého zázvoru nebo troškou zahřívajícího koření, abychom vyrovnali chladnou povahu syrové zeleniny
- tofu se zeleninou s dlouhozrnnou i bílou rýží, bulgurem nebo těstovinami
JAKÁ CHUŤ PATŘÍ K LÉTU? HOŘKÁ 🙂
Tato chuť (u nás velmi málo zastoupená v jídle), posílá čchi (energii) směrem dolů a do hloubky, ale také vysušuje.
Hořké potraviny je ideální konzumovat při vlhkém počasí a také při vlhkosti, která se často objevuje ve slezině (nadýmání, otoky nohou, pocit plnosti břicha). Hořké byliny jako je např. čekanka, rukola nebo pampeliška, které mají chladnou povahu, pomáhají při tendenci k horkosti ve žlučníku a také při trávení tuků.
A K LÉTU TAKÉ PATŘÍ PÁLIVÁ CHUŤ – podporuje pocení, otevírají se póry a zbavují tělo nadbytku horkosti. Takže pozor na tato koření v zimním období !!!!
- cayenský pepř
- černý pepř
- chilli papričky
- pálivá červená a zelená paprika
NEVHODNÉ KOŘENÍ PRO LÉTO – dlouhodobě zahřívají a nejsou vhodné ve velké míře v letním období
- zázvor
- hřebíček
- skořice
- kari
- česnek
VHODNÉ POTRAVINY PRO LETNÍ OBDOBÍ
- quinoa a amarant (pozor na jeho specifickou chuť a vůni)
- ječmen – zrno, bulgur nebo vločky
- žito
- dlouhozrnná rýže
- pšenice – bulgur nebo vločky
- mungo
ZÁSTUPCI HOŘKÉ CHUTĚ
- artyčoky
- bezinky
- bobuloviny (šťávy i plody)
- citrusy
- čekanka
- červená řepa
- hlávkový salát
- klíčky
- kopřiva
- ledový salát
- máta
- meloun (měl by se jíst samotný, s ničím nekombinovat)
- okurky
- pampeliška
- polníček
- rajčata
- rukola
- ředkvičky (i listy z nich)
- tuřín
- zelí
JAKÉ POUŽÍVAT BYLINKY
- bazalka
- oregano
- tymián
- rozmarýn
- kurkuma
- červená paprika
- chilli
- černý pepř
- červená pálivá paprika
ČÍM SE OSVĚŽIT? ROZHODNĚ NE SLAZENÝMI NÁPOJI S LEDEM !!!!
- voda
- čaj bancha
- zelený čaj
- ovocné čaje (ovšem ne Pickwick a jemu podobné)
- čaj z květů chryzantémy – podporuje unavené oči a je vhodný pro lidi do kanceláře
- jasmínový čaj
- šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny
- anebo hořké plzeňské pivo 🙂 – jedno 🙂
A důležité je si uvědomit, že nejpodstatnější pro život je radost, která by nás měla prostupovat a zářit z nás. Protože radost sice patří k létu, ale vlastně k celému našemu životu. Pokud se umíme v životě radovat a smát se, pak je spousta věcí jednodušších a život plyne tak nějak v poklidu, bez velkých výkyvů
Přeju Vám krásné léto 🙂
Zdroj: Pragon – Vše pro celostní přístup
Napsat komentář