Hurá, jaro je tady! Ne, nezbláznila jsem se 🙂 Jsme sice v půlce února, venku je pořád mráz a po jarním sluníčku ani památky, nicméně začíná biologické jaro.
Za chvíli začneme mít pocit, že už chceme jít ven, budeme mít chuť uklízet, pustit se do práce na zahradě nebo začít něco nového. Mění se totiž energie v přírodě a to na nás má vliv ať chceme nebo nechceme. Biologické jaro začíná mnohem dřív, než jsi všichni myslíme a proto je důležité si to uvědomit a náležitě tomu přizpůsobit jídelníček. I když máme pocit, že venku je pořád mráz a jaro ještě zdaleka neklepe na dveře.
Na jaře dávat pozor na vítr
Jarní vítr bývá ještě dost silný a sluníčko ještě nemá příliš velkou intenzitu. Po zimě vyčerpaný organismus, často ještě ždímaný životním stylem bez dostatku odpočinku, už nemívá mnoho sil, jak se bránit. Na to je třeba myslet: za vrtkavě teplého počasí odkládejte vrstvy oblečení tak, abyste je měli vždy po ruce a mohli pohotově reagovat, objeví-li se i mírný vítr. Obzvláště před větrem chráníme šíji, krk a ramena. Jistě jste si také všimli, že to jsou oblasti, které mají tendenci po ofouknutí tuhnout.
Podle čínské medicíny spadá jaro do elementu dřeva. Je tedy ovlivňováno dynamickou čchi (energií), která směřuje vzhůru. Příroda se probouzí ze zimního spánku, vše začíná pučet a zelenat se. Z orgánů lidského těla zastupují element dřeva játra a žlučník. Mocná, dynamická a tvořivá energie jater zprůchodňuje, rozhýbává, ale též uschovává krev. Žlučník je zodpovědný v psychické rovině za rozhodnost. Funkce orgánů elementu dřeva zajišťují, aby vše v organismu, co se má pohybovat – čchi, krev, výživné látky, tělesné tekutiny apod., mohlo volně a bez překážek plynout, dostávat se na místo určení, účastní se ale i procesů vylučování kalných (odpadních) látek mimo tělo. Pakliže funkce jater není správná, dochází v těle k nejrůznějším stagnacím, s následky jako jsou podrážděnost, bolest, otoky apod.V praxi to znamená, že máme šanci se na jaře zbavit všeho starého a nepotřebného, zároveň máme dost síly postavit se čelem k novým výzvám. A to platí o našem životě jako o celku.
Je to tedy výborné období i pro očistu našeho trávení. Nejvíce ohroženým orgánem je v březnu žlučník a v dubnu játra.
Dle výše uvedeného schématu víme, že s jarem a játry souvisí i kvalita našeho zraku. Říká se, že oči jsou vývodem jaterní čchi. Proto při prázdnotě jin jater může docházet k pocitu suchosti očí, šerosleposti apod. Dokonce i kondice naší vazivové tkáně a sliznic je úzce spjata se správnou jaterní funkcí. Dle orgánových hodin jsou játra a žlučník na vrcholu mezi 23 – 3 h. Pakliže se v tento čas budíme, může to naznačovat nějaký nesoulad ve zmíněných meridiánech.
Játra a žlučník
V našem těle všechno souvisí se vším. Přetížené orgány zatěžují i všechny ostatní. Pokud jsme tedy v předchozích měsících špatným životním stylem zatížili naše tělo, poznáme to teď i na játrech a žlučníku.
Potíže se žlučníkem se nejčastěji projevují tlakem v břiše po jídle, říháním, tlakem pod hrudní kostí. Bolesti se mohou projevit i formou tenisového lokte, bolestmi hlavy, strnutím šíje a bolestmi kyčlí. Na emocionální úrovni nás pak potkávají záchvaty hněvu, jsme podráždění, bez nálady.
Pokud máme vyčerpaná játra, bude to vidět na špatném stavu pokožky (akné, fleky, ekzémy, suchá kůže, šupiny apod.), budeme mít potíže se zažíváním, s pálením žáhy a se záněty. Běžně se při špatném stavu jater na jaře objevují potíže s očima, ať už je to slzení, senná rýma nebo zánět rohovky. V emocionální rovině nás pak bude sžírat vnitřní hněv.
Zkrátka pokud nemáme v pořádku játra nebo žlučník, cítíme pravý opak toho, co zažívá na jaře člověk zdravý, tedy radost bez příčiny, chuť do života, dostatek energie a nápadů.
Jak se stravovat, když venku ještě mrzne
Protože je venku ještě velmi chladno, dokonce mrzne, nemůžeme hned začít s čistě jarní stravou. Ale bereme v potaz, že tak jako se probouzí příroda, mění se i naše potřeby v oblasti jídla. Pomalu začneme ubírat smažené, restované a pečené pokrmy. Přidáváme více jídla vařeného ve vodě nebo v páře.
Základ ale stále tvoří teplá snídaně, teplý oběd a teplá večeře. Všechny nápoje jsou ještě stále teplejší než teplota těla. Žádný led do pití nebo fresh džusy, to bychom si koledovali o nachlazení. Chuť na kyselé a šťavnatě řešíme listem čerstvého salátu, strouhanou ředkví apod. Na talíř určitě nezapomeneme dát alespoň jednou denně kvašenou zeleninu. Na hotová jídla sypeme čerstvé bylinky, klíčíme řeřichu, vojtěšku, můžeme i luštěniny a obiloviny.
Žlučníku i játrům udělá dobře sklenice teplé vody s čerstvou citronovou šťávou vypitá po ránu. Stejně tak jablka, jablečná šťáva či mošt. Jako po celý rok, tak i na jaře jíme sezónní, čerstvou stravu z podnebí našeho pásma, vařené obiloviny a trochu luštěnin. Po zimě je potřeba doplnit čerstvé vitamíny, abychom nebyli unavení a nepodléhali chřipkám a rýmám. K tepelně upravenému jídlu, které stále slouží jako základ stravy, přidáváme co nejvíce zelených natí. Kromě vitamínů obsahují také velmi cenné enzymy. Patří mezi ně pažitka, petržel, řeřicha setá, mladé listy pampelišek, sedmikrásky, ptačinec, popenec, česnek medvědí, polníček, listy kopřiv. Samozřejmě také první jarní zelenina – ředkvičky a saláty.
Snadno dostupným zdrojem vitamínů a minerálů jsou naklíčená semena a výhonky. Výhonky si můžete připravit z mrkve, petržele nebo cibule. Stačí uříznout a položit do mističky s vodou. Za pár dnů máte čerstvé mladé výhonky. Stejně tak si můžeme naklíčit luštěniny či obiloviny. K tepelně upravenému pokrmu však postačí lžíce klíčků a výhonků denně, abychom si příliš neochladili zažívání. Plané zeleniny jako jsou kopřivy, ptačinec žabinec nebo kozlíček polníček upravujeme tepelně do polévek, omelet, karbanátků a špenátů.
Prevencí všech možných nemocí, je lžíce kvašené zeleniny denně.
Na jaře omezíme tuky, smažené a grilované pochutiny, příliš slaná a kořeněná jídla, abychom nezatěžovali játra. Také méně pečeme a více vaříme ve vodě, dusíme a napařujeme. Alespoň na 14 dní vysadíme všechny živočišné produkty(maso, mléčné výrobky). Strava je odlehčená a jíme menší porce.
Potraviny vhodné v období jara:
Zrní, zrní:
- rýže
- pohanka
- pšenice
- špalda
- kuskus
Tak nezapomínejte, že je stále potřeba o sebe pečovat a sledovat, co dělá příroda venku a podle toho přizpůsobovat i svůj životní rytmus – pokud to alespoň trošku jde.
Jaro vítáme tě 🙂
Zdroj: Pragon, Jímejinak
Napsat komentář