Jedno z velmi důležitých zimních jídel, pokud více holdujete rostlinné stravě, ale i pro masožravce, pokud si rádi odlehčí a doplní jídelníček. Je to rychlé jídlo, které máte na stole do půl hodinky.
Jo, příprava je relativně rychlá, ale je teda potřeba mít alespoň 12hod namočené fazole a pak je musíte ještě min hodinu vařit do změknutí. Ale dá se to stihnout během rána, kdy vypravujete děti, sebe nebo partnera/rku do práce. Stačí postavit na sporák a už to jede samo, takže po návratu z práce máte večeři do půl hoďky na stole. Můžete vařit v tlakovém hrnci nebo normálním. Nezapomeňte přidat do vaření řasu kombu – kvůli lepší stravitelnosti luštěnin, aby vám to pak v kanclu nebo večer doma nevyrazilo bok 🙂
Fazole červená ledvina – říká se, že čím je fazole tmavší, tím je lépe stravitelnější. A tahle navíc svým tvarem a hlavně názvem připomíná tvar ledvin a ty my chceme v zimě nejvíce podporovat. Vláknina ve fazoli pomáhá v prevenci zácpy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi a je jedním z nejlepších zdrojů železa – jojo, zapomeňte na Pepka námořníka :). A konkrétně tato červená varianta má velmi jemnou strukturu a výraznou chuť.
Adzuki – o těch jsem už psala v rámci receptu Pilaf s fazolemi adzuki, tak jen krátké opáčko. Obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, ale mají nízký obsah tuku. Jsou zdrojem železa, draslíku, hořčíku a kyseliny listové. Pomáhají nám odvádět přebytečnou vodu z těla a taky jsou to jediné fazole, kde namáčecí vodu nevyléváme, ale vaříme přímo v ní. A také odvar z těchto fazolí můžeme vypít. Opět posiluje ledviny a vysušuje. Vaříme společně s řasou kombu (jangový charakter), vyrovnává nám jinový charakter fazolí adzuki.
Kurkuma – jedno z nejlepších koření, které můžete přidávat snad do každého jídla. Přináší nám do jídla slunce, oživuje krevní oběh (pozor na větší množství u těhotných) a podporuje náš trávicí systém
Variabilitě tohoto receptu se meze nekladou. Můžete podávat s rýží nebo jenom s dobrým kváskovým chlebem. Pokud máte rádi trošku ostřejší chutě, přidejte do základu chilli dle vlasního uvážení. Guláš pak bude příjemně pikantní a hezky zahřeje. Já měla v lednici uvařený oves (zrno), tak jsem to do něj přimíchala a hezky to pak v puse křupe:)
- 100g fazole červená ledvina
- 100g fazole adzuki
- 2 PL oleje (např. Emil Noel omega 3 nebo ghi)
- 1 červená paprika
- 3 rajčata
- 2ČL kurkuma
- 2ČL paprika
- ½ ČL skořice
- 1 ČL oregana
- 1 ČL černého pepře (čerstvě rozemletého)
- 1ČL bujon wurzl
- řasa kombu
- 3 cibule (mohou být i červené)
- 50g oves zrno - uvařené
- 2 PL shoyu omáčkay
- 1 PL umeocet
- Namočené fazole uvaříme každé ve zvlášním hrnci s řasou kombu
- Odvar z adzuki můžeme vypít a vodu z červené ledviny si necháme bokem.
- Na pánvi zpěníme najemno nakrájenou cibulku
- Přisypeme kurkumu a později červenou papriku, pozor aby nezhořkla
- Pokud máte rádi ostřejší chutě, nebojte si přidat 1-2 lžičky chilli.
- Přidáme na větší kusy nakrájenou papriku a rajčata.
- Pokud je málo vody, přidáme vyvařenou vodu z fazolí a dusíme celou směs cca 10min
- Nakonec přidáme uvařené fazole a pokud by se nám to zdálo málo sladké, můžeme přidat třeba trošku agávového sirupu.
Napsat komentář